За един по-добър свят
Нашата визия е да водим промяната в по-интелигентни решения за по-добър свят
Интервю с Александър Кнауф и Манфред Грундке
Какво е вашето разбиране за термина „корпоративна отговорност“?
Александър Кнауф: Кнауф не е просто стара компания, това е специален вид компания – семеен бизнес. Като такива ние не мислим в краткосрочен мащаб, а от поколение на поколение. Това означава, че дългосрочното мислене е вградено във всичко, което правим. То включва отговорно отношение към ресурсите, към всички ресурси. Това може да означава как се отнасяме към околната среда, как се отнасяме към ресурса от време – с други думи към нашите служители – но също и към начина, по който се отнасяме към капитала.
Манфред Грундке: Корпоративната отговорност и устойчивостта не представляват специално предизвикателство за семейния бизнес. Устойчивостта е част от това как семейният бизнес вижда себе си. Докато една публично регистрирана компания се ръководи основно от възвръщаемостта на капитала, който инвестира, семейният бизнес също обръща особено внимание на правилното прехвърляне на своите активи към следващото поколение. Естественият резултат от този процес е, че всички решения се основават на устойчиви фактори, а не на краткосрочен план.
Негативните аспекти на управленските решения също могат да бъдат поддържани. Как гарантирате, че само положителните решения и последствията са устойчиви?
Манфред Грундке: Погледнато от тази гледна точка, устойчивостта има много специален статус в Knauf, тъй като нашите природни ресурси са скрити в кариери. Тук отдаваме голямо значение на рекултивацията след приключване на използването на кариерата. Има много положителни примери, които показват как кариерите, използвани в промишлен мащаб, по-късно са превърнати в истински биотопи. И ако вземете синтетичен гипс, можете да видите, че сега използваме няколко милиона тона десулфуризиран гипс (FGD) като вторична суровина. През следващите години също все повече ще връщаме рециклирани материали обратно в производствения процес. В идеална ситуация ние първо помагаме за поддържането на въздуха чист чрез десулфуриране на димните газове от електроцентрали, захранвани с въглища, и използваме получения гипс обратно във веригата за добавяне на стойност като рециклиран материал.
Александър Кнауф: Това са точно двете точки. Първоначално изглежда, че се намесваме в природата, но успяваме да превърнем действията си в полза. Ренатурализираната кариера е биотоп с по-голямо видово разнообразие от предишното. Правейки това, ние искаме да покажем, че не става въпрос само за копаене на ресурси, но и за постигане на траен успех чрез работа с хората и околната среда.
Семейните фирми обикновено се считат за надеждни и заслужаващи доверие, но в същото време като не много прозрачни. Докъде бихте стигнали, за да създадете доверие чрез прозрачност? Къде е вашият лимит?
Александър Кнауф: Мисля, че разделителната линия наистина е много ясна. Избрали сме ясни индикатори в нашите доклади за устойчивост, спрямо които искаме да измерваме нашите действия. По тези показатели сме ясни и прозрачни. Разделителната линия при семейния бизнес минава именно между компанията и семейството. Семейството е лично, както и за всички нас.
Манфред Грундке: Също така трябва да правите разлика между това, което се изисква за оценка на компанията и нейното поведение, и това, което служи само за задоволяване на любопитството. Ако е само въпрос на любопитство и сензация, ние сме по-резервирани, дори до 100 процента, бих казал. Но ако става въпрос за оценка на компанията и нейното поведение в обществото и в околната среда, в този случай всеки може да има всяка информация, необходима за тази цел.
Knauf е разнообразна в световен мащаб компания с множество дъщерни дружества и национални компании, които в някои случаи действат много автономно. В същото време имате централни насоки като вашите корпоративни ценности. Как гарантирате, че за устойчивост всички пеят от един и същ лист с химни?
Манфред Грундке: Мисля, че всяко краткосрочно действие, което не се основава на устойчиви параметри, носи повече вреда на компанията, отколкото полза в края на деня. Например, ако компания от Knauf Group трябваше да ограби суровини, за да спести разходи за добив, тя много бързо ще си навлече проблеми с местната общност или региона. За нас е важно да управляваме бизнеса си заедно с общностите в различните региони, а не за тяхна сметка. Това е, ако желаете, саморегулиращ се фактор, защото съответното лице в противен случай би си навредило.
Александър Кнауф: Нашите корпоративни ценности са най-добрият начин да наложим морален дълг на националните компании. Като действаме по този начин, ние им казваме какво е в ДНК-то на Knauf и как трябва да се справят с околната среда. Мисля, че това е начинът, по който работи най-добре в децентрализирана компания.
До каква степен концепцията за устойчивост стимулира иновациите в Knauf?
Манфред Грундке: Ще взема класическия пример: технологията за десулфуризация на димни газове е разработена за първи път от Babcock Noell и Knauf заедно. Knauf изгради първите системи. По-късно се оттеглихме от инженерния бизнес и се концентрирахме изцяло върху производството на строителни материали. Що се отнася до гипса, разработихме мазилки, подходящи за машинна обработка. С изолационния материал, първите свързващи вещества за стъклена и каменна вата, които не съдържат формалдехид, идват от Knauf. Списъкът продължава. Във всеки случай идеята за екологична технология и модерни строителни материали беше специално преследвана чрез иновации.
Александър Кнауф: Има вътрешни и външни двигатели, които ни водят към устойчивост. Вътрешно ние, разбира се, имаме присъщ интерес към оптимизиране на потреблението на енергия, например в нашето производство. В същото време нашите клиенти продължават да ни питат: Как можете да проектирате сгради, които да бъдат още по-енергийно ефективни? Какъв е делът на рециклираните материали в продукта? И по този начин вътрешните и външните сили се комбинират и се отразяват в нашата научноизследователска и развойна дейност.
По темата за вашите служители: Много компании намират за все по-голямо предизвикателство намирането и задържането на квалифициран персонал. Какво прави Knauf, за да гарантира, че участва в надпреварата за таланти?
Александър Кнауф: Бих искал да обобщя нашата политика с три думи: привличане, задържане и развитие. Отдаваме голямо значение на това да направим Knauf привлекателен за най-добрите потенциални служители. Това започва в училищата, където например подкрепяме инициативата STEM за науките (STEM: наука, технологии, инженерство и математика). Нашите служители предоставят информация в университетите и участват в панаири за дипломирана работа. Много висококвалифицирани висшисти решават да се присъединят към семеен бизнес, защото тук могат да видят резултатите от работата си по-рано, отколкото ако са просто номер в голяма корпорация. Също така правим много, когато става дума за грижа за нашите служители. Ежедневните дейности са част от него, но преди всичко това е въпрос на признаване на постиженията. Основна част от нашето годишно събрание на персонала е, когато почитаме празнуващите специални годишнини, които са се показали верни на компанията чрез много години компетентно и лоялно обслужване. Признаването на постиженията играе важна роля в Knauf. По отношение на развитието на служителите провеждаме задълбочени дискусии, които след това служат като основа за структурирано развитие – за обучение и планиране на кариерата. За младите хора балансът между професионалния и личния живот е много важен и ние прилагаме това на практика в Knauf.
Къде виждате най-големите предизвикателства за бъдещето в Knauf?
Манфред Грундке: Гипсът като строителен материал се използва успешно повече от 5000 години и – що се отнася до нашия бизнес – сме убедени, че това няма да се промени. Що се отнася до изолационния материал, въпросът за енергийната ефективност отново ще бъде дългосрочен проблем, въпреки сегашната ниска цена на енергията, и ние сме добре подготвени за това. Сега става въпрос за създаване на условия за следващите 50 или 60 години успешно развитие, като гарантираме, че нашите служители имат правилната квалификация. Много компании може да имат подобна стратегия, но нямат едни и същи служители. Това ще бъде основна задача да гарантираме, че разполагаме с точната комбинация от добре квалифицирани и мотивирани служители, които могат да надминат другите в конкуренцията.
Как бихте описали Кнауф и неговите продукти след 100 години?
Александър Кнауф: Може би трябва да помислите до каква степен основните условия ще бъдат различни след 100 години. Мисля, че вероятно ще рециклираме значително повече. Нашите процеси също вероятно ще бъдат по-малко трудоемки. Сградите ще бъдат построени по различен начин. Процесите ще бъдат по-автоматизирани, сглобяемото производство ще бъде по-важно в строителството и затова мислим как ще се работи с модулното строителство в бъдеще, например. Те вече са отпечатали къща в цимент! Искаме да бъдем Apple на строителната индустрия, доставчик на цялостни решения, доставчик на системи, двигател на иновациите, когато става дума за модерно строителство. Ние ще продължим да инвестираме много голяма част от нашата печалба в систематичното разширяване на Групата. Това ще означава инвестиране в нови държави или нови стълбове за бизнеса, както и осигуряване на нашия съществуващ бизнес.
Манфред Грундке: Досега Knauf винаги е демонстрирал способността си да се адаптира към промените в заобикалящите условия. Възможно е да бъдат добавени две или три нови сфери на дейност. Нови материали, които са направени с подобни техники или процеси, ще бъдат интересна тема. Но едно е доста сигурно: ако запазим динамиката и адаптивността, които показахме през последните 80 години, голяма част от добавената стойност ще идва от Knauf.